דב וינר

ביולי 2022 פניתי לדב וינר ושאלתי אותו האם יש ברשותו חומרים המתאימים להעלאה לאתר. פניתי אליו כי הוא הוזכר כאחד מחלוצי האינטרנט בישראל במצגת של הנק נוסנבכר על תולדות האינטרנט בישראל. בספטמבר 2022 חזר אלי דב וינר, שלח לי כמה מסמכים שאסף ושאל האם יעניינו אותי להעלאה לפרויקט שלי. כתבתי לו שאשמח לקבל כל נייר שאסף. הסתבר שאלו לא מעט חומרים. דב הוא מהאנשים שלא זורקים, ולכן קיבלתי ממנו חמש וחצי תיבות ארכיון מאורגנות וגדושות מכל תולדותיו המקצועיים, עד לתחילת שנות האלפיים. בנדיבותו הרבה, דב רכש עבורי סורק מהיר דו צדדי שבעזרתו סרקתי את כל החומרים ולאחר סינון של תכנים שבהם עניינים פרטיים נשארו 7,289 דפים שאותם אני מעלה לאתר. לאחר עיכובים רבים ועבודה רבה, עכשיו, מרץ 2024, אני שמח להעלות את כל החומרים לאתר.

החומרים שקיבלתי מדב מרתקים, בייחוד עבור אלה שמחפשים תיעוד של ההווה והעתיד של התקשורת והחינוך באמצעות מכשירים דיגיטליים, כפי שחשבו עליהם לפני ארבעים שנה והנסיונות שהתקיימו כדי לממש אותם. כמו כן, במסמכים מתועדים תולדות הארגונים שעסקו באינטרנט בישראל. מהקמת קבוצת עבודה מיוחדת לאינטרנט באיל"א (ארגון שכבר לא קיים) שהפכה לאיגוד האינטרנט הישראלי, והצטרפות איגוד האינטרנט הישראלי ל W3C.

בדף זה:

– קורות חייו של דב שאותם כתב בינואר 2024

– כרונולוגיה כפי שקיבלתי אותה מדב

– אופן סריקת ורישום התיקים

– רישום מפורט של התיקים

דב וינר – קורות חיים

דב וינר נולד בסאן פאולו, ברזיל. בבואו לארץ היה חבר קיבוץ (ברור חיל) עד 1992. פסיכולוג שקיבל את הכשרתו באוניברסיטה העברית בירושלים ולאחר מכן התמחה בחינוך והדרכה מקוונים במכון לחינוך, אוניברסיטת לונדון.

בעבודתו יש דגש כללי על שיתוף פעולה בינלאומי במגוון מוקדים:חדשנות, תקשוב בחינוך, מורשת תרבותית והעם היהודי.

הקים את יחידת המחקר היישומי במכללה האקדמית ספיר כמוקד לחדשנות אזורית. נמנה בין מקימי איגוד האינטרנט הישראלי ( ISOC-IL); ריכז תהליך הפצת השימוש באינטרנט בקרב התעשייה הישראלית במסגרת מתימו"פ; אחראי על ליווי ובקרת המיזמים של תכנית האוטוסטרדה של המידע (משרד המדע והטכנולוגיה); יזם את הסמינרים הראשונים בישראל אודות ה-Semantic Web וממשיך לקדם את חזון ה- Linked Data; ניהל את ESIS, הסקר האירופי של חברת המידע בישראל (במכון לחיזוי טכנולוגי של אוניברסיטה תל אביב); ניהל המוקד הישראלי ליוזמה לחברת המידע בים התיכון של האיחוד האירופי (EUMEDIS) במסגרת איסרד ISERD; לימד את הסמינרים הראשונים בנושא מדעי הרוח הדיגיטליים באוניברסיטה בישראל (באוניברסיטה העברית).

היה בין המאמצים המוקדמים של תקשוב לחינוך בישראל והקים את עמותת מקש לקידום יישומי תקשורת מחשבים בחינוך, תרבות ומדע בשנת 1988. במכון מופ"ת (המכון הארצי למחקר ופיתוח בהכשרת מורים) הכשיר את צוותי הפיתוח הראשונים של מורי המורים בישראל ביישומי האינטרנט לחינוך. פעל לשלב את ישראל כחברה ב EUN – European Schoolnet, איגוד משרדי החינוך האירופיים לתקשוב בחינוך; הוביל את השתתפות של ישראל במספר מיזמים אירופאים של מו"פ בתחום הזה.

כמנהל יוזמת הסוכנות היהודית eJewish.info לתשתיות לתקשוב יהודי, הצליח שישראל תוכלל (משרד התרבות) בין המשתתפים בקבוצת הנציגים הלאומיים לתיאום מדיניות דיגיטציה של המורשת התרבותית האירופאית וביוזמה הנלוות, מינרבה (MINERVA). הקים וריכז את רשת MINERVA בישראל בהשתתפות המוסדות המובילים בתחום התרבות והמורשת בישראל. עודד את השתתפותם ביוזמות הנציבות האירופאית לדיגיטציה של מורשת תרבותית. יזם והיה יושב ראש שותף של הכנס הבינלאומי אווה מינרבה ירושלים על טכנולוגיות מתקדמות במורשת תרבותית שהתקיים כל שנה בין 2004 ל- 2017. החל מהמיזמים Mosaica ו- Judaica Europeana השתתף במספר מיזמים לבניית הספרייה הדיגיטלית האירופית, Europeana. פעיל בפעולות COST (שיתוף פעולה אירופאי במדע ובטכנולוגיה).

עם יהודי: ב-1989 הציע הקמת רשת תקשוב יהודית גלובאלית מבוססת אינטרנט ומאז פעל באופן עקבי להגשמת החזון. התכנית הראשונית שהציע אושרה על ידי ועדת הכספים של הכנסת ב- 1990; הוביל את התכנון במסגרת משרד התקשורת ב-1991-2 יחד עם עם חברת סיב"ם.

קידם שירותים מתוקשבים מתקדמים בתחום היהודי. ב- 1995 במסגרת הכנות לתמ"א 32 השתתף במסגרת פיתוח תרחישים לעם היהודי של הטכניון והסוכנות היהודית: יזם וניהל דיונים מתוקשבים בו השתתפו אקדמאים ומומחים מובילים מרחבי העולם שהזינו את תהליך התכנון. פעל רבות עם המרכז הפדגוגי של הסוכנות, יזם וניהל איתו את הקונגרס הציוני הווירטואלי לקראת הקונגרס הציוני העולמי ה-33 ב- 1997 (מאה שנה מהקונגרס הראשון). עקב כך התקבלה ההחלטה מס' 86 של הקונגרס בדבר אזרחות אלקטרונית יהודית.

על פי בקשת הסוכנות היהודית ניהל את המיזם לתשתיות לתקשוב יהודי eJewish.info (2001-2006) אחרי שאיפיין אותו. התכנית יצרה כלים לתמיכה בספקי תוכן יהודי ובמשתמשים מרחבי העולם. בין הכלים, eJewish.info Thesaurus, מילון מובנה לתוכן יהודי בווב. היוזמה פעלה להטמעת טכנולוגיות מתקדמות בתחום התקשוב היהודי, ובראשם Semantic Web. פעילות זו יצרה שיתוף פעולה בינלאומי רב הקף במימון הנציבות האירופית בתחום התוכן היהודי. היה גורם מרכזי במיזם MOSAICA Semantically Enhanced Multifaceted Collaborative Access to Cultural Heritage (2006-2008). כתב את ההצעה שזכתה לאישורה של הנציבות האירופית Judaica Europeana (2010-2011) אותה הוביל בתור מנהל מדעי. מיזם Judaica Europeana 2.0 התנהל בין 2019-2021.

המיזמים האלה מאפשרים גישה משולבת לתכניהם הדיגיטאליים של ארכיונים, ספריות ומוזיאונים יהודים מרחבי העולם בהיקפים שלא היו כמותם בעבר. אנשי המקצוע במוסדות השותפים מקבלים גישה בלתי אמצעית לסביבה עדכנית של שירותים, תכנה ופיתוח בתחום המורשת התרבותית. זהו הישג המקדם הכרה בתרבות היהודית דרך השתתפותם של היהודים כשווים במעמדם וערכם לתרבויות לאומיות ואזוריות אחרות באירופה. הדבר נעשה דרך Europeana המפעל המרכזי בתחום התרבות הדיגיטלית של האחוד האירופאי המנסה לתת תשובה לשאלה – מהי אירופה?

 

כרונולוגיה

שנה / שניםפעילות
1987-1988ניסוי וידאוטקס - יחידת מחקר יישומי של מכללת ספיר
יוני 1988הקמת עמותה מקש לקידום יישומי תקשורת מחשבים בחינוך תרבות ומדע; כל הישובים של שער הנגב הוזמנו להשתתף כחברים בעמותה; הצטרפו 5 חברי גבים ו-5 חברי ברור חיל
אוגוסט 1988חתימת הסכם בין מקש וחברת קו מנחה לשימוש בתכנת Doors בתחום החינוכי ובמגזר החקלאי
1988-1989מגוון רחב של הצעות ליוזמות ויישומים בפועל מתוקשבים: רשת יהודית; רשת קיבוצית; רשת חקלאית; מיזמים חינוכיים.
10.12.1989הסכם להעברת המיזמים שפותחו במכללת סיפר לידי דב וינר, מקש וקיבוץ ברור חיל
ינואר 1990סיום עבודה של דב וינר במכללת ספיר
1990תכנון הרשת היהודית הגלובלית - במקור מיזם שתוקצב על ידי ועדת הכספים של הכנסת (בייגה שוחט) להקמה רשת כזו. התכנון בוצע עם כניסת השר החדש פנחסי במשרד התקשורת במקום גד יעקבי. התכנון נעשה במסגרת אגף התקשוב (צבי אילני) בשיתוף בין ברור חיל (דב וינר , יוזם הרשת) וחברת סיב"ם (אביאם סלע, פרופ' יוסי שיפטן)
1991-1992הקמת חברת קשב בקיבוץ ברור חיל
1992-1994פתיחת רשת האינטרנט - הפצת השימוש בשרת במסגרת מתימו"פ (מרכז התעשייה הישראלית למחקר ופיתוח) / הקמת אגוד האינטרנט הישראלי
1995-1998הקמת רשת המכללות להכשרה מרים מכ"ם - 98 הכשרת צוותי פיתוח מורכבות על ידי מורי המורים מהמכללות
1995-2002יוזמות הנציבות האירופית לשיתוף פעולה ים תיכוני סביב חברת המידע. הקמת מוקד ישראל של Eumedis במסגרת משרד החוץ שהופעל במשרדי ISERD
1999-2001סקר חברת המידע בישראל כחלק ממיזם הנציבות האירופי ESIS European Survey of lnformation Society
הסקר נערך במסגרת ICTAF של אוניברסיטת תל אביב
1999ראשית השתתפות ישראל באירועי Netdays Europe
2000כנגזרת משיתוף פעולה ים תיכוני בנושא חברת המידע יוזמה להקמת רשת של משרדי חינוך מהים התיכון בדומה ל-European Schoolnet EUN
2000-2002ראשית פעילות ישראל ברשת משחי החינוך האירופיים לחינוך מתוקשב European Schoolnet EUN ולאחר מכן חברות מלאה. השתתפות במיזמים חינוכיים אירופאיים מתוקשבים

אופן רישום התיקים

את רוב החומרים סרקתי באמצעות הסורק הדו צדדי Fujitsu fi-8150U. השלמות באמצעות הסורק CZUR ET18 Pro

החומרים נסרקו על פי הסדר שבהם היו מונחים בתיבה כפי שקיבלתי אותה מדב וינר, מלמעלה למטה. אם התיבה היתה מחולקת לתיקים, סרקתי ורשמתי לפי החלוקה. אם לא היתה חלוקה, סרקתי ורשמתי ללא חלוקה.

לא מפורסמים מסמכים הקשורים לעניינים כספיים ואישיים. מחקתי דפים ריקים. אני מודע לכך שיש כפילויות אולם רציתי לשקף את האופן שבו קיבלתי את החומרים במקור.

דב רשם בעט אדום על פתקים את הנושאים שבתיבות ובתיקים. זה מה שרשום בטבלה בשורה "נושאים". אם דב לא רשם נושא, לא כתבתי. ישנם מקומות שבהם דב רשם בטעות שמות או שנים. השארתי את הרישום כפי שנרשם.

בשורה "ארגונים" בכל תיבה ותיק כתבתי את הארגונים שבהם עבד דב בעת שנוצרו החומרים, ולא את כל הארגונים המוזכרים בתיק.

אני מתנצל מראש בפני המרצות שלי לארכיונאות ולרישום חומרי ארכיון אישי. זהו נסיון ראשון שלי ברישום מסודר. מקווה להשתפר בעתיד.

 

רישום התיקים

בשונה מאשר העלאת חומרים אחרים לאתר "תולדות הדיגיטל", כאן אני מקשר ישירות לקובץ באתר archive.org

מזההdov-winer-box-1
דפים

1303
שנה מ1984
שנה עד2000
נושאיםמקש - אסיפות כלליות כולל יסוד מקש

שיתוף פעולה ישובי שער הנגב עם מחישק"ל (אלעד פלד אונ. בן גוריון)

הסכמים עם קו מנחה
1988 - מקש
1990 - ברור חיל
1993 - חוזה קו מנחה ברור חיל

11/87 - 11/88 - ניסוי Videotext רשימת משתמשים + נייר מדיניות מכללת הנגב ופיתוח אזורי

1990 מקש אונ. בן גוריון

מקש התחלה 1989

מקש 1991


מיזמי תקשוב 1988
ארגוניםמקש
אירועים
מסמכים בעלי ענייןפרוטוקול האסיפה הכללית ליסוד העמותה : מקש - לקידום יישומי תקשורת מחשבים בחינוך, תרבות ומדע. - 1988

סיכום ישיבה בעניין מערכת תקשורת מבוזרת בין-קיבוצית - 1989

מקש, דו"ח פעילויות חינוכיות - תשנ״ב

איל"א - הכינוס הארצי ה-26, 1991

מעקב מנחה, חדשות "קו מנחה" שירותי מידע ותקשורת, גליון מספר 1, יולי 1991

הצעה: רשת תקשורת אלקטרונית למטרות חינוכיות בין מרכזים בישראל ומרכזים יהודיים בתפוצות.

דף מידע מס' 1 - ניסוי מיניטל Minitel בשער הנגב

ע.נ.ת. מחשבים ברור חיל. פיתוח לייצוא של תוכנות תומכות החלטה לניהול ענפי חקלאות. מוגש למדען הראשי של משרד המסחר והתעשייה - 1990
מזההdov-winer-box-2-folder-01
דפים

366
שנה מ1991
שנה עד1994
נושאיםפתיחת האינטרנט, מתימו"פ, רישוי חיבור לרשת, הדרכות

משתתפים כנס IRC מתימו"פ
ארגוניםמתימו"פ
אירועים
מסמכים בעלי ענייןקריטריונים לרישוי קבלת שרות מרשת אילן
רשת ה - Internet מהי? ומדוע כדאי לך להתחבר אליה!
מדריך הכתובות למשתמשי ה-INTERNET במגזר הפיתוח התעשייתי
משאבי האינטרנט עבור מפתחים בסביבת פי.סי - 1993
משאבי רשת ה - INTERNET עבור מפתחים בסביבת VMS (באמצעות - WWW)
מזההdov-winer-box-2-folder-02
דפים

109
שנה מ1993
שנה עד2000
נושאיםקורסים ושקפים
ארגוניםמכון מופ"ת - מחר 98
אירועים
מסמכים בעלי עניין
מזההdov-winer-box-2-folder-03
דפים

426
שנה מ1988
שנה עד996
נושאים1994-95
יוזמות וקורסים
ענת גונן הסוכנות היהודית פיתוח אזורי
נחמיה לבציון - או"פ
Jewish Senior Network
קורסים ושקפים

1993
תקשוב המרפדים (מרכזים פדגוגיים)
משרד החינוך
ע"פ המלצה פרופ' דוד גורדון.

Brazil
ארגוניםמקש - לקידום ישומי תקשורת מחשבים

אירועים
מסמכים בעלי ענייןPROPOSAL FOR THE ESTABLISHMENT OF IREN AN ISRAELI RESEARCH AND EDUCATIONAL NETWORK - Hank Nussbacher, 1991
מזההdov-winer-box-2-folder-04
דפים

294
שנה מ1992
שנה עד1998
נושאיםתקשוב יהודי
Observatory
Virtual Zionist Congress
Jewish Electronic Citizenship
1st Proposal: Global Jewish Information Network - Jewishnet
אזרחות אלקטרונית יהודית - מאמר.

ארגוניםמופ"ת
אירועיםThe Virtual Zionist Congress, 1997
הכינוס השנתי החמישה-עשר למחשבים בחינוך, 1998
מסמכים בעלי ענייןסיכום הקונגרס הציוני הוירטואלי הראשון
מזההdov-winer-box-2-folder-05
דפים

267
שנה מ1990
שנה עד1993
נושאיםמשרד התקשורת
תכנון רשת יהודית גלובלית. סיב"מ
ייעוץ לצבי אילני מנהל אגף תקשוב

עבודה עם משרד התקשורת + מאמר כנס איל"א 26
ארגוניםמקש - לקידום יישומי תקשורת מחשבים
אירועים
מסמכים בעלי עניין"קשב" - תקשורת ותכנים - כאן ועכשיו!
סקר מאגרי מידע בממשלה - 1992
סיכום ישיבת ועדת היגוי מקצועית לפרויקטים בעלי ענין למשרדי החינוך והתקשורת -
מזההdov-winer-box-2-virtual-school
דפים

שנה מ2001
שנה עד2001
נושאיםשתי מצגות ומסמך אחד הקשורים להקמת בית ספר וירטואלי
דיסקט בתוך תיבה מספר 2
ארגונים
אירועים
מסמכים בעלי עניין
מזההdov-winer-box-3
דפים

1623
שנה מ1988
שנה עד1992
נושאיםמכללת ספיר - מקש
קשב ברור חיל - בן גוריון
מקש - התחלה
יחידת מחק
ענת - קשב
תכניות תקשוב
קיבוץ-נט וכו'
1988 - 1992


ישיבות הנהלה קשב (מקש)

קשב (מקש) הנהלת חשבונות

תוכניות חינוכייות
מקש-ספיר-בן גוריון
ישראל מתקשבת
1988 - 1992
ארגוניםמק"ש
אירועים
מסמכים בעלי ענייןתקשורת מחשבים בחינוך. סיכום פרויקט משותף לבתי הספר: מקיף שדרות ושער הנגב.

לקראת דיון בועדה הכלכלית/הנהלת המשק - ענף תקשוב בברור חיל

בזק: ניסוי וידאוטקס - בישראל
מזההdov-winer-box-4-folder-01
דפים

183
שנה מ1999
שנה עד2001
נושאיםESIS European survey - Information society in Israel.
ICTAF - TAU
ארגונים
אירועים
מסמכים בעלי ענייןEuropean Survey of lnformation Society in lsrael - 2001
מזההdov-winer-box-4-folder-02
דפים

179
שנה מ1993
שנה עד1996
נושאים
ארגוניםאיגוד האינטרנט הישראלי
מתימו"פ
אירועים
מסמכים בעלי עניין1993 - אימא - אירגון ישראלי למשתמשי האינטרנט (שם זמני). פרוטוכול פגישת עבודה מספר 1

הקמת קבוצת עבודה/ארגון מתמחה במסגרת איל"א בעניין ה Internet


Internet Society - Israeli Chapter - 1996

1996 - איפיון דף המידע הלאומי - www.il

1996 - צילומים מכנס איגוד האינטרנט
מזההddov-winer-box-4-folder-03
דפים

462
שנה מ1996
שנה עד2004
נושאיםSOC-IL
WSIS
W3C
ארגוניםמק"ש
אירועיםכנסי איגוד האינטרנט הישראלי
כנס איל"א - 1997

Jewish Networking lnfrastructures - Semantic Web Seminar - 2002
Netd@ys 2003
מסמכים בעלי ענייןהודעה לעיתונות. איגוד האינטרנט הישראלי הצטרף ל W3C.
מזההdov-winer-box-4-folder-04
דפים

538
שנה מ1991
שנה עד2011
נושאים1991
קשרים ראשונים עם vint cerf
ISOC
הצעה לאיגוד מתמחה של איל"א
מדען משרד התקשורת יהודה קלע
חברות ב ISOC 1991


Bologna FUCS

מסמכים ראשוניים בתהליך הקמת איגוד
האינטרנט הישראלי
מוגשים לארכיון האיגוד

ISOC - W3C
ארגוניםמק"ש
Internet society
איל"א
איגוד האינטרנט הישראלי
European Internet Foundation
W3C
אירועיםציון 20 שנה לאינטרנט בישראל. 2010
Netdavs Europe 1998
כנס איגוד האינטרנט - 2004
מסמכים בעלי ענייןInternet Society news. Special issue: A year in the life of the Internet. Winter 1994
מזההdov-winer-box-5-folder-01
דפים

6
שנה מ2003
שנה עד2004
נושאים1993
Valnet 5D
EUN
משרד החינוך
ארגוניםמקש
אירועים
מסמכים בעלי עניין
מזההdov-winer-box-5-folder-02
דפים

85
שנה מ1995
שנה עד1998
נושאיםמכ"ם 98
ארגוניםמכון מופ"ת
מכ"ם 98
אירועים
מסמכים בעלי עניין
מזההdov-winer-box-5-folder-03
דפים

98
שנה מ1993
שנה עד1997
נושאיםBologna FUCS
ארגוניםמכון מופ"ת - מכ"ם 98
מתימו"פ
אירועים
מסמכים בעלי ענייןספור נפלאותיו של השטרודל. מאת משה שנר - מכללת אורנים. 1995
מזההdov-winer-box-5-folder-04
דפים

683
שנה מ1998
שנה עד2002
נושאים
ארגוניםמקש לקידום יישומי תקשורת מחשבים בחינוך, תרבות ומדע (ע"ר)
אירועים
מסמכים בעלי ענייןEUN - European Schoolnet
פעילות במוסדות ה- EUN: צוות היגוי, מועצת עריכה, כנסים

"שילוב ישראל בפעילויות הרשת החינוכית האירופאית והשתתפות ישראל בתכניות
Netdays Europe - ו eSchola באמצעות הפעלת בתי ספר בישראל

פרויקט "תרבות הערכת מידע ברשת האינטרנט"
תכנית לגיבוש תקני Metadata עבור מערכת החינוך בישראל


דו"ח מסכם להשתתפות ישראל ב
Netdays Europe 1998
מזההdov-winer-box-6
דפים

324
שנה מ1998
שנה עד2006
נושאיםכנסים
Alexandria
2006 - EUMEDIS
2007 - Bibliotheca
Anna Lindh

Catania
March 06

Mediteranea
Ferlito Maruja

MEDNET

EUN Mediterranean

Deberghes

Med- Agrinet

Artur
ארגוניםMAKASH: Advancing Computer Mediated
Communications Applications in Education

Macam98
Jewishnet
http://netdays.org.il
אירועים
מסמכים בעלי עניין
מזההdov-winer-box-7
דפים

343
שנה מ1993
שנה עד1999
נושאיםקורסים
ארגוניםמכון מופ"ת
World Wide Web Consortium in Israel
אירועים
מסמכים בעלי ענייןinterNet פתרונות מעשיים ברשת - 1993
גולשים באינטרנט - כנס הרשת הבין-מכללתית - מכ"0 98 - 1997

 

 

 

 

דב וינר